Tuesday, April 28, 2020

Паническо разтройство - време е да прегърнеш страховете си !



Дойде време да си поговорим и за паническите атаки (страхова невроза ) и да си отговорим на няколко основни въпроса - защо се случват ,от какво бягаме и какво e решението ?
Паническото разстройство се характеризира с постоянни, повтарящи се и неочаквани панически атаки - завладяващо чувство на опасност и съпътващите го физически(изпотяване,задух,сърцебиене,главоболие,гадене,муслилни спазми) и психични(дереализация,интезивен страх,агарофобия,изострена сетивност) симптоми, когато няма определена и основателна причина за това . Задейства се механизмът '' борба или бягсво '' - Мозъкът изпраща хормони (адреналин, кортизол) до мастните клетки и черния дроб, за да се освободят енергийните запаси в кръвообръщението под формата на глюкоза. Същевременно сърдечната дейност, кръвното налягане и дишането се учестяват. Целта е глюкозата и кислорода за много кратко време да стигнат до тези мускули, които ще участват в бягството или борбата. Междувременно процесите на храносмилане, растеж и размножаване се потискат. При човек процесът на храносмилане изразходва около 20% от жизнената енергия. Първият симптом на потискане на този процес е пресъхването на устата. За кратко време се активизира имунната система, увеличава се съсирването на кръвта, притъпява се възприятието за болка, повишават се количествата глюкоза и кислород към мозъка, усилва се паметта и припомнянето. Всичко това се случва автоматично за няколко секунди с цел организмът да се защити от евентуални или реални опасности. 
А следва и логичният върпос - какво се случва когато ситуацията не изисква и не позволява нито борба , нито бягство ? Замръзваме ,взепеняваме се и замираме от парализиращите ни ужас и страх . Блокираме естественото протичане на енергията в нашето тяло , а неосвободената и несублимирана енергия се превръща в патологични блокажи (така наречените мускулни брони) . 
При паническо разтройство трябва да се зададе върпосът  - от какво бягаш и срещу какво се бориш ?  При човека със страхова невроза е налице огромна вътрешна борба.Той иска да държи всичко под контрол ,страх го е да се отпусне и довери в живота ,на всяка цена трабва да се бори със зъби и нокти срещу страха и паниката . И това е най-голяматa му грешка ,която допуска в тази ситуация.
Единествено необходимо действие е да остнаете в страха и да го прегърнете !
Да станете безпристрастен наблюдател на страха в тялото ви и емоциите ,които се пораждат във Вас.
След това да предизвикате страха , да му се заявите : ''това ли е всичко което можеш '' , благодаря ти , няма да се боря повече !
Пускам контрола , предавам се , Живата вода нека тече през мен
И накрая да се смирите ,да прегърнете страха и да го превърнете във ваш приятел и съюзник в пътешествието наречено живот.
Много важен елемент при контрола на паническото разтройство е дишането .По мои наблюдения хората които дишат дълбокo и с коремa  в ежедневието си,много рядко изпадат в състояния на паника и имат развит самоконтрол на високо ниво .
Когато вече усещате ,че паниката се надига във вас и механизмът за ''бой или бягство'' се задейства ,се спрете , останете за няколко минути в състояние на наблюдател и използвайте дихателната техника 4-7-8 :
4 секунди вдишване през носа, 7 - задържане на дъха, 8 - издишване през устата. Повторете я 8 пъти с фокус само и единствено върху дишамето . Ще усетите подобрение след няколко минути ,но акцента при паническото разтройство трябва да бъде психотерапията - работа със страха , прегръщане на сенките и разбиване психичния модел за контрол на всяка цена и във всяка ситуация , и да бъде заменен с любящо приемане и доверие в живота .
Нека паник атаките се превърнат във вашето гориво за качествена промяна  ,чуйте какво искат да ви кажат , не се борете с тях  и от ежедневен кошмар ,те ще се превърнат във ваш основен съюзник .
Бог да благослови паниката, най-добрата мотивация, придобита някога от човечеството.
 Мира Грант

No comments:

Post a Comment